Primarii aleși dintr-un singur tur!

Parlamentarii PDL, UDMR şi UNPR au depus luni, 21.03.2011, la Senat un proiect de lege prin care primarii să fie aleşi dintr-un singur tur de scrutin, nu în două ca acum!

Liderul deputaţilor PD-L, Mircea Toader, a declarat săptămâna trecută faptul că PD-L, UDMR şi UNPR au convenit să susţină proiectul de lege privind alegerea primarilor într-un singur tur de scrutin, urmând ca o decizie finală să fie luată în şedinţa de luni a Coaliţiei.

De ce? Ca să facem economie spun dumnealor! Este de vină criza prin care trece ţara :)  Două proiecte de lege inițiate de PDL, cu susținători din partea PSD și PNL, prevăd modificarea legilor electorale în sensul alegerii primarilor într-un singur tur de scrutin. PSD a dat semne că ar sprijini această iniţiativă, iar 23 dintre parlamentarii săi şi-au pus semnătura pe proiectul de lege.

expunere de motive

proiect de lege privind alegerea primarilor dintr-un singur tur

Proiectul va fi dezbătut azi în Comisiile de Administraţia şi Juridică din Senatul României.

Post comment as twitter logo facebook logo
Sort: Newest | Oldest