Cetăţene, trezeşte-te!

Poate exista democraţia participativă fără o societate civilă matură? Este cea din urmă o condiţie indispensabilă sistemului democrat?

În urma feedback-ului pe care l-am realizat ieri cu F.T. şi Tudor am realizat că poate ar trebui să explic mai în detaliu o concepţie personală asupra relaţiei: societate civilă – politică – auto-administrare.

Concepţia mea pleacă de la următoarea credinţă: Societatea civilă, nu determină în mod inevitabil ordinea social-politică democratică. Dimpotrivă, o ordine politică democratică este o condiţie favorizantă pentru funcţionarea unei societăţi civile puternice, la fel cum democraţia nu poate subzista fără asocierile civice ;)

Democraţia (statul) nu poate beneficia direct de elementele raţional-comportamentale care caracterizează mentalităţile individuale şi colective. Statul are deci nevoie de un intermediar – societate civilă :) Societatea civilă amendează interesul material privat sau particularist în favoarea interesului comunitar.

Societatea civilă furnizează democraţiei o infrastructură socială diferenţiată, cu interese diverse, relativ mobilă, formată prin coagularea unor oameni motivaţi către mobilizare socială şi politică. Prin urmare statul şi democraţia au nevoie de asocieri civice, pentru a dinamiza cetăţenii statului respectiv, pentru a deveni activi. Cetăţenii la rându-le, prin structuri de organizale a intereselor grupale, duc la un pluralism social şi politic, premiza principală a formelor instituţionale ale democraţiei moderne.

În societatea secolelor XX-XXI, pluralismul social potenţial tinde să se exprime şi ca pluralism politic real (nevoia auto-administrării). Practic relaţia societate civilă – politică – stat nu are o bază. Este un cerc ce strânge comunitatea…Pluralismul politic întruchipat prin asociaţii, grupuri de interese(normale în orice democraţie, nu anormale cum sunt tratate în România) sau presiune şi îndeosebi de partidele politice, reprezintă un bun susţinut de societatea civilă.

În urmă cu câteva luni nişte colegi au demarat un proiect social neobişnuit pentru letargia Clujului. Nişte cetăţeni au luat iniţiativă vs. unei alterităţi administrative “ratUC”. Un astfel de exemplu poate constitui un imbold către alte asocieri de idei. O astfel de presiune socială, poate determina în final pe cei ce administrează comunitatea, naţiunea să rezolve probleme reale şi nu să cumpere votul cetăţeanului la alegeri.

Astfel de cetăţeni activi, nu pot fi cumpăraţi cu o găleată roz sau cu un pix mov. Pe de altă parte astfel de activism civic, împinge membrii partidelor politice la un dinamism social – frica de a pierde administraţia…

6 Responses to “Cetăţene, trezeşte-te!”

  1. corect…. cum ziceam si ieri, a venit vremea ca societatea civila in romania sa faca diferenta, sa impuna vocea cetatenilor si sa impuna schimbarea de care toti avem nevoie si pe care toti o cerem…CCDD e un mic factor in acest proces…. si in nici un caz nu e singurul, in timp vocea mai multor “factori micuti” se va face auzita… de la murmur si shushoteli la megafoane si discrursuri in pietele publice…

  2. nu te umfla tudor în pene :) mai este mult de aşchiat până la măduvă

  3. “Societatea civilă este o noțiune care descrie forme asociative de tip apolitic și care nu sunt părți ale unei instituții fundamentale ale statului sau ale sectorului de afaceri. Astfel, organizațiile neguvenamentale – asociații sau fundații, sindicatele, uniunile patronale sunt actori ai societații civile, care intervin pe lângă factorii de decizie, pe lângă instituțiile statului de drept pentru a le influența, in sensul apărării drepturilor și intereselor grupurilor de cetățeni pe care îi reprezintă.” (Wikipedia)
    “Politica este știința și practica de guvernare a unui stat și reprezintă sfera de activitate social-istorică ce însumează relațiile, orientările și manifestările care apar între partidele politice, între diversele categorii și grupuri sociale, între națiuni ș.a.m.d. în vederea emancipării conceptelor proprii, în lupta pentru putere sau supremație ideologică etc. Politică reprezeintă deasemenea orientarea, activitatea, acțiunea propriu-zisă a unui partid sau a unor grupări exercitată în domeniul guvernării problemelor interne și externe.” (Wikipedia)
    Din punctul meu de vedere, politica poate fi definita intr-un sens restrictiv sau intr-unul extins. Wikipedia ofera acceptiunea restrictiva a termenului. Dar, la baza, politica este activitatea de a conduce treburile cetatii si de a influenta viata locuitorilor sai. De aceea, in opinia mea, in sens extins, orice intreprindere care este menita sa influenteze functionarea institutiilor statului si, implicit, viata cetatenilor sau a unor grupuri de cetateni, este politica.
    Diferenta intre societatea civila si politica profesionista este cea dintre hobby si ocupatie. Primii o fac benevol, fara responsabilitate formala si fara remuneratie, pe cand pentru politicieni, este o meserie. O societate civila care doar sa faca lobby va aparea abia in urma unui sistem politic consolidat, si nu a unuia autist, ca cel in care traim astazi. Mai intai, trebuie sa depunem efortul de a schimba sistemul si, sub protectia acestuia, putem spera la o societate civila sincera, cu constiinta.

  4. flavius esti absolvent de fac. la univ buc. poţi să faci o bibliografie mai complexă decât wikipedia :) eu nu m-am documentat de acolo.

  5. iar treaba cu fără renumeraţie la soc. civilă:) pe ce planetă trăieşti. Ai făcut vreodată parte dintr-un ONG formal sau informal. Eu am făcut parte din ambele. Nu vorbi din teorie. Practică ceea ce zici şi după aia contrazi :) Sau crezi că există ceva moca pe lumea asta? Crezi că Greenpeace sau ProDemocraţia nu fac cash ?;;)

  6. Mai, omule, tu ma citesti din 2 in 2? Eu vorbeam despre definitia/conceptualizarea celor doua fenomene. Nu ce sunt/inseamna ele in Romania. Ce am spus eu este valabil oriunde, oricum. Si nici nu faceam bibliografie, ci ofeream o definitie. Ia-o de pe Dexonline, daca-ti face placere. Mie, wikipedia, mi s-a parut o sursa onorabila a definitiilor. Sau nu esti de acord cu ele? Sau faci doar critica c-asa-i intelectualiceste?

Leave a Reply