Tipologia regimurilor politice
Montesquieu nu reia vechea distincţie a lui Platon referitoare la regimurile politice (monarhie, aristocraţie, democraţie), ci aduce o nouă tipologie. În opinia lui există 3 feluri de guvernare:
1.guvernarea republicană → „este aceea în care întreg poporul sau numai o parte a poporului are suveranitatea populară”.
2 guvernarea monarhică → este cea în care unul singur guvernează, dar prin legi fixe şi stabile.
3 guvernarea despotică → este cea a unuia singur, „fără lege sau regulă, care conduce numai prin voinţa sau capriciul său”.
Cele trei principii:
O altă distincţie făcută de Montesquieu este cea între:
1. natura guvernământului: „ceea ce-l face să fie astfel”
2. principiul guvernământului: „ceea ce-l face să acţioneze”
Dacă noţiunea de natură aparţinea domeniului pur formal al deţinerii şi al modului de exercitare a puterii, principiul ne introduce în pasiunea specifică fiecărei guvernări. În realitate, mai mult efect decât cauză, Principiul este condiţia existenţei fiecărei guvernări.
Principiul este, de fapt, resortul fiecărei guvernări, care este diferit în funcţie de natura acesteia:
- virtutea pentru guvernarea republicană
- onoarea în cazul guvernării monarhice
- teama, în guvernarea despotică
Argumentul pentru faptul că principiul este resortul oricărei guvernări este faptul că orice corupere a unei guvernări începe întotdeauna de la principii.
3 Responses to “Formele de Guvernare”


Asa cum spune si Alex Mihai Stoenescu in Istoria loviturilor de stat, noi am inventat o a patra cale, care are cate putin din fiecare, si nu este un amestec asa oarecare ci unu facut …de noi …din pacate.
eu nu m-as ghida pe spusele unui pseudo-istoric ca Stoenescu nici in tipologia statelor, nici in altceva…;)
Cele trei feluri de guvernare sunt normal ,teoretice.
In practica ele se manifesta diferit in fiecare tara din cauza mai multor factori.
Deci noi nu am inventat o a patra cale in istoria loviturilor de stat.
Defapt in orice domeniu teoria sta la baza. Practica diversifica fenomenul chiar daca este in domeniul istoric, filozofic, sau tehnic.